Festival vědy a techniky - krajské kolo
Obrovský úspěch našich žákyň v krajském kole odborné souteže.
Říká se, že je těžké někde zvítězit, ale mnohem obtížnější je vítězství následně obhájit. Žákům naší školy se podobný kousek podařil. Dvě naše programátorky zvítězily v kategorii Junior (základní školy a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) soutěže Festival vědy a techniky pro mládež Pardubického kraje.
Do krajského kola této náročné, odborné soutěže postoupily z naší školy tři projekty. Adéla Dítětová a Lucie Křivánková se ve svém projektu Není zelená jako zelená, věnovaly spektrofotometrickému porovnání zeleného barviva chlorofylu u různých rostlin a sledovaly jeho degradaci v závislosti na čase. V obrovské konkurenci se neztratily a reprezentovaly naši školu důstojně.
Nikola Levová vytvořila počítačovou aplikaci Interaktivní zeměpis světa. Jedná se o program využitelný buď v počítači nebo na internetu či na interaktivní tabuli, který inovuje výuku zeměpisu. Obsahuje obrovské množství informací o většině států světa. Program také obsahuje slepé mapy umožňující testovat znalosti žáků. Nikola mohla zahájit práci na tomto úspěšném programu díky zázemí, které si naše škola vybudovala z finančních prostředků projektu Žáci žákům (více zde). Programátorka ve své práci dále pokračuje a neustále program doplňuje a vylepšuje.
Nikola za svou práci dostala Cenu děkana Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové spojenou s finanční odměnou 3000,- Kč, dále získala Zvláštní cenu firmy Prokop Invest, a.s. spojenou s finanční odměnou 1000,- Kč. Současně se stala vítězkou festivalu ve své kategorii a zúčastní se krátkodobé studijní stáže ve Francii.
Další úspěšnou účastnicí FVTP z naší školy je Lucie Jílková, která představila svůj počítačový program Let's Practise. Ten slouží k procvičování a testování slovní zásoby při výuce anglického jazyka. Opět se jedná o počítačovou aplikaci, kterou lze neustále rozšiřovat a vyvíjet. Lucka vytvořila účinnou pomůcku pro výuku angličtiny a už na festivalu obdržela několik žádostí o povolení jejího využití na jiných školách. I ona se zařadila mezi vítěze festivalu a pojede na studijní stáž do Francie.
Na závěr pár slov k organizaci festivalu, jehož 6. ročník právě skončil. Jedná se odbornou soutěž, která má za cíl probudit v žácích a studentech zájem o vědu a techniku (více zde). Za každým účastníkem je spousta práce a píle, hodiny vlastního studia a příprava projektů ve volném čase.
Vlastní soutěžení potom probíhá tak, že studenti obhajují svůj projekt v rozhovorech s odbornými hodnotiteli, což jsou nejčastěji vysokoškolští pedagogové, odborníci technologických firem a středoškolští učitelé. Žáci vysvětlují předpoklady, ze kterých vycházeli, popisují své postupy a obhajují vlastní výsledky. Ze všech účastníků, kterých bylo letos téměř tři stovky, je potom na základě bodového hodnocení vybráno max. 30 vítězů. Ti na začátku léta odcestují na krátkodobou studijní stáž do Francie, kde navštíví různé vědecko-technické instituce, muzea, vývojářské firmy apod. Vítězové středoškolské kategorie, pokračují v celorepublikovém finále a nejlepší z nich odlétají na obdobné soutěže v Houstonu nebo Moskvě.
23.03.2013 | Mgr. Jakub Velecký