Archiv aktualit školní rok 2013/2014

Terezín - tématická exkurze

Žáci osmého a deváteho ročníku navštívili v úterý 22. 10. 2013 Terezín. Přečtěte si, jak na ně toto místo zapůsobilo...

Názory a střípky ohlasů žáků:

Po příjezdu do tohoto "Města duchů" na nás dolehla tíživá a ponurá atmosféra celé oblasti. Navštívili jsme místní muzeum, kde jsme vyslechli zajímavou přednášku  o holokaustu a historii pevnosti Terezín.

Během odpolední prohlídky jsme navštívili ubikace, pohřební síně, kolumbárium, Malou pevnost, hřbitov a snad nejděsivější  místo – krematorium.

Bylo strašné slyšet, kolik tam bylo nemocí a na co všechno lidé umírali. Jen pouhý průjem zahubil denně spousty lidí. Nejmenší děti byly odděleny od matek a děti starší patnácti let šly buď na práci nebo do plynu.

Nejvíc mě zaujalo, když nám paní průvodkyně ukázala místnost, v níž "žilo" i více než 90 lidí. Místnost byla velká asi jako můj pokoj.

S kamarády jsme navštíili výstavu a mezi jiným viděli fotky vyzáblých Židů. Byl tam obrázek jednoho pána, který před transportem vypadal tak akorát, ale v Terezíně zhubnul snad o 40 kg, byly mu vidět jen kosti a musel se podpírat holí.

V krematoriu jsem si vybavil ty vězně, jak každý den spalují své kamarády, příbuzné, členy rodiny.  Myslím, že každý z nich záviděl i psovi, že může jít ven a dostane nažrat.

Nejhorší pocit jsme jako třída zažili na pitevně. Těsná místnost s vanami, které místo odtoku mají díru na krev, vypadala ve světle slabého podzimního slunce opravdu děsivě.

Zarážející pro mě byla bezcitnost, s níž v Malé pevnosti zacházeli s vězni. Židy, kteří třeba jen ukradli něco malého k snědku, aby vůbec přežili, doslova házeli do temných kobek.

Strašné bylo také zacházení s vězni v Malé pevnosti. Museli například předvádět gladiátorské zápasy nebo vykopat bazén holýma rukama.

Nejlepší práce pro Židy byla v pekárnách nebo zemědělství, protože se tam mohli aspoň trochu najíst.

Muži a ženy žili odděleně. Těhotné ženy, staré lidi a malé děti posílali do plynu přednostně.

Nejvíce mě zasáhlo, když jsem na stěně věnované zemřelým uviděla svoje příjmení. Dívka, jíž patřilo, byla v době své smrti přibližně stejně stará jako já.

gallery

.... a pár slov závěrem

Nedovedu si představit přežívat v tak katastrofálních podmínkách, oblékat oblečení, jež bylo jednou za čas zbaveno hmyzu párou, umývat se někdy i jen jednou za měsíc.

Když si představím, že bych měl být v Malé pevnosti nebo ghettě místo jednoho člověka, myslím, že bych se zbláznil.

Moc jsem nevěřila, že se k Židům chovali jako k otrokům, ale poté, co jsem viděla jejich fotky, přeběhl mi mráz po zádech.Vůbec nechápu, jak to všechno mohlo projít, jaký netvor byl schopen se toho účastnit. Nejvíce respektu a soucitu cítím vůči všem obětem.

Terezín ve mně vyvolal pocit bezmoci a nespravedlnosti vůči Židům.

Nechápu, jak se člověk vůči člověku může zachovat takto.

Nikomu bych nikdy nepřál, aby takhle zahynul.

Jsem rád, že jsem v té době nežil.


25.10.2013 |