FVTP - okresní kolo 2015
Úspěšná reprezentace školy na Festivalu vědy a techniky. Tři projekty v krajském kole!
Pátek 13. února pro naše žáky, kteří se zúčastnili 8. ročníku prestižní soutěže Festival vědy a techniky pro mládež Pardubického kraje, nebyl až tak nešťastným dnem.
Okresního kola této náročné soutěže, které se konalo v Lanškrouně, ve sportovní hale ISŠ, se zúčastnilo deset našich žáků, kteří představili pět zajímavých projektů. Celkem se soutěže zúčastnilo 75 projektů ze základních škol svitavského a ústeckoorlického okresu. V této obrovské konkurenci naši žáci nezapadli, ale naopak k sobě připoutali zaslouženou pozornost.
Zajímá vás, která témata letos žáci zpracovávali? Například Karolína Rumlerová, Denisa Levová a Kateřina Šillerová představili projekt Nanofiltrace, ve kterém řeší možnost uplatnění nanovláken při filtrování vína, piva a olejů. Na tomto projektu úzce spolupracují se svitavskou firmou Filtrex (více zde). Michal Maděra a Filip Kolář soutěžili s projektem Dravci v tabletu, v jehož rámci vytvořili aplikaci pro dotyková zařízení s operačním systémem Android. Jedná se o interaktivní určovací klíč středoevropských dravců. Jana Mencová s Kamilou Fuchsovou měřily čistící účinek pracích prášků v chemickém projektu Experimentální prádelna. Kateřina Olbertová a Veronika Nečasová vytvořily sadu 3D modelů organických molekul, které následně v našem kroužku programování sestavily do aplikace Molekuly, hýbejte se! Jedná se o program fungující jako atlas pohyblivých modelů molekul určený pro tablety a chytré telefony s operačním systémem Android. Pátý projekt Z vysoka představili Tomáš Konejl s Matějem Kopečným. Natáčeli virtuální prohlídky zemského povrchu a měli v úmyslu vytvořit z nich zajímavou interaktivní prezentaci.
Všichni naši účastníci patří mezi žáky, kteří jsou schopní obětovat část svého volného času a věnovat se zajímavým činnostem, přemýšlet o problémech a navrhovat jejich řešení. Za jejich úsilí a práci, kterou pro účast v soutěži odvedli, jim patří velký dík. Vždyť tato soutěž není obtížná jen odborností a náročností přípravy, ale i způsobem prezentace a obhajoby vlastních prací. Žáci musí v rozhovoru s porotcem a hodnotitelem vysvětlit svůj cíl, záměr, postup a výsledek své práce, poté musí čelit všetečným otázkám ze strany hodnotitelů, což jsou odborníci z vysokých a středních škol, případně odborní pracovnící nejrůznějších firem a společností.
A jak jsme tedy dopadli? Z našich pěti projektů postoupily hned tři do krajského kola. Jedná se o práce Nanofiltrace, Dravci v tabletu a Molekuly, hýbejte se! Naši nadějní programátoři ze šesté třídy navíc získali za projekt Dravci v Tabletu zvláštní věcnou cenu společnosti Harlingen.
14.02.2015 | Mgr. Jakub Velecký