Archiv aktualit školní rok 2017/2018

Koncepce rozvoje školy

O čem se mluví...

S novým vedením školy přichází nová témata, o kterých se mluví a není dobré je ponechat bez řešení nebo vysvětlení.
Základní směřování naší školy vede k moderní, otevřené škole, na jejímž chodu se budou výrazně podílet učitelé, žáci i rodiče. Budeme se snažit posilovat sounáležitost všech zúčastněných tak, aby nám všem na škole záleželo a byli jsme na ni pyšní. Velice nás potěší, když se právě rodiče budou v mnohem větší míře účastnit školních akcí. Tomuto cíli přizpůsobíme i jejich organizaci.
Rozhodl jsem se redukovat každoroční školní akce jako je Akademie, Olympiáda a Branný závod, které trpěly stereotypem a konaly se s malým tvůrčím zapojením žáků. Od letošního roku se bude konat vždy jen jedna opravdu významná akce školy. Proběhne vždy na konci školního roku jako projektový týden. Například letošní školní rok bude zakončen Školní Akademií. Příští rok bude uzavřen Školní Olympiádou a další rok ukončíme třeba například turisticko - sportovním kurzem. Každý žák, který u nás absolvuje celou školní docházku, tak zažije každou z těchto akcí třikrát.
Protože se Akademie nebude konat každým rokem, změníme i způsob loučení našich deváťáků se školou. Nikdo o nic nepřijde. Rozvineme koncept "Rozloučení s deváťáky", který se celá léta konal v uzavřené a intimní atmosféře. Odcházející žáci dostanou v předposlední den školy náležitý prostor, aby se mohli slavnostně rozloučit. Všechny změny budeme provádět s akcentem na mínění žáků a s maximálním využitím nápadů našich pedagogů.

Dalším cílem je rozvoj technického vzdělávání. Naše škola úspěšně realizovala v minulosti několik projektů, které nabídly dětem velké možnosti vzdělávání v technických a přírodovědných oborech. Na tuto tradici chceme samozřejmě navázat. Naši žáci se mohou účastnit kroužků a zájmových útvarů, kde se učí programovat, montovat, nahlédnou pod pokličku počítačové grafiky, animací a tvorby videa. Někteří žáci využívají stavebnici Merkur, jiní staví a programují roboty. Od letošního roku se nám podařilo tento směr zafixovat významným partnerstvím se soukromými firmami, které podporují technické vzdělávání.  Získali jsme finanční podporu od významného svitavského zaměstnavatele, společnosti SCHAEFFLER, na nákup mikročipů Micro:bit, které tak naši žáci mohou získat zdarma. Díky této vymoženosti se mohou naučit zábavnou formou programovat mikročipy. 
Nově jsme také partnerem společnosti TRILAB a současně pilotní školou v projektu ověřování konceptu výuky se zapojením 3D tiskáren ve školách. Naši žáci tak získají možnost pracovat na ultramoderním zařízení, jehož potenciál do budoucnosti stále roste. 
Cílem je přiblížit žákům vědu a techniku tak, aby z ní neměli zbytečný strach a získali potřebné informace a hlavně zkušenosti pro volbu oboru studia v dalším stupni vzdělávání.

Na závěr mi dovolte seznámit vás s konceptem vnitřního motivačního systému. Jedná se o dlouhodobý záměr, jehož příprava a realizace zabere několik let. Na základě široké vnitřní demokratické diskuze uvnitř školy, vytvoříme systém pravidel, na jehož základě by byly třídy pravidelně hodnoceny a odměňovány. Součástí by byla školní pravidla chování a vzájemného soužití, která si stanoví samy třídní kolektivy, hodnotilo by se dodržování těchto pravidel, péče žáků o třídu, vztah k učitelům, plnění školních povinností, vlastní aktivita žáků a jejich rodičů, jejich podíl na školních akcích atd. Cílem není soutěž se stanovením pořadí tříd, ale úsilí o dosažení, co nejvyšší úrovně. Přičemž v ideálním případě mohou dosáhnout na nejvyšší stupeň všechny třídy. Dosažená úroveň by byla na závěr roku patřičně odměněna.

Cílů, představ a záměrů máme ještě velké množství. Bude mi ctí,  postupně vám je představovat.

Mgr. Jakub Velecký
ředitel školy

 


12.09.2017 | Mgr. Jakub Velecký