Archiv aktualit školní rok 2020/2021

Návrat 30. listopadu

Organizace výuky

Návrat do školy od pondělí 30. 11. 2020
♦ celý 1. stupeň
♦ celý 9. ročník
♦ 6. - 8. ročník rotačně po týdnech dle rozpisu

Rotační prezenční výuka:

týden výuka ve škole
30. 11. – 4. 12. 7. A, 7. B,  8. B
7. 12. – 11. 12. 6. A, 6. B, 8. A

Třídy, které nemají prezenční výuku, se vzdělávají povinně distančně. Výuka ve škole probíhá podle běžného rozvrhu. Další plán bude zveřejněn podle vývoje epidemiologické situace.

Základní podmínky přítomnosti ve škole:
- všichni musí mít roušky po celou dobu pobytu ve škole
- pravidelná dezinfekce rukou
- časté větrání
- nesmí se zpívat
- místo TV náhradní program
- učitelé jazyků mohou mít při výuce štít, musí dodržovat odstup 2 m

Školní družina funguje v režimu:
Ranní: 6:00 - začátek vyučování
Odpolední: konec vyučování - 16:00.

Školní jídelna - žáci s prezenční výukou budou mít automaticky přihlášené obědy, pokud je mají zaplacené.
Příchod do školy nebude organizován, probíhá v rozmezí 7:30 - 7:50. Žádáme žáky, aby se v šatnách zbytečně nezdržovali a neshlukovali.
Žádáme rodiče, aby do vestibulu a do školy nevstupovali. Děkujeme. (Vstup cizích osob je možný pouze v opodstatněných případech).

KOMPLETNÍ INFORMACE MŠMT K PROVOZU ŠKOL:

— 1. stupeň ZŠ: Prezenční výuka již pro všechny ročníky.
— 2. stupeň ZŠ: Prezenční výuka 9. ročníků ZŠ, pro ostatní ročníky rotační prezenční výuka (střídání celých
tříd po týdnech).
Školní družiny a školní kluby: Pro prezenčně vzdělávané žáky za dodržení homogenity skupiny stejné jako ve třídě. Není-li to z personálních důvodů možné, lze do jedné skupiny ve školní družině (nikoliv ve školním klubu) zařadit žáky jednoho ročníku.
— Je povolena osobní přítomnost:
• dětí zařazených do přípravné třídy základní školy,
• žáků 1. stupně základních škol,
• žáků 9. ročníků základních škol,
• žáků 6. – 8. ročníku základních škol v režimu tzv. rotační výuky – střídání celých tříd po týdnu,
• žáků škol zřízených při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy,
• žáků škol zřízených při zdravotnických zařízeních.
— Pro tyto žáky je povinná prezenční výuka.
— Rotační výuka 2. stupně základních škol se nevztahuje na školy a třídy podle § 16 odst. 9 školského zákona (u nich pokračuje osobní přítomnost žáků na vzdělávání v plném rozsahu).
— Cílem rotační (střídavé) výuky je organizovat vzdělávání po přechodnou dobu tak, aby se snížil počet žáků přítomných ve škole:
• Ředitel školy rozdělí třídy (třídy samotné se nedělí) do dvou skupin a určí, která skupina tříd se bude vzdělávat prezenčně v lichém týdnu a která v sudém týdnu. Počet tříd v obou skupinách se může lišit nejvýše o 1 třídu.
• Rozdělení tříd školy na 2 skupiny stanoví ředitel školy v závislosti na konkrétní organizaci školy, počtu tříd apod. Je tedy možná například varianta rozdělení:
▪ podle celých ročníků, např. při dvou třídách v ročníku 1. týden: 2 třídy 6. ročníku a jedna třída 7. ročníku prezenčně, druhá třída 7. ročníku a 8. ročník distančně, 2. týden opačně,
▪ podle paralelních tříd v ročníku, např. 1. týden třídy „A“ prezenčně, třídy „B“ distančně, 2. týden opačně,
▪ podle jiného vhodného kritéria při zachování jednotky „třída“ a poloviny tříd v prezenční výuce (lichý počet se může zaokrouhlit).
• Třídy, které v daném týdnu nemají prezenční výuku (tedy polovina tříd 6., 7. a 8. ročníku), se povinně vzdělávají distančním způsobem. Všechny třídy 9. ročníku mají povinnou prezenční výuku.
— Prezenční výuka probíhá v homogenních skupinách (kolektivy jednotlivých tříd se neslučují, ani jinak neprolínají). Doporučuje se organizovat příchod a odchod žáků tak, aby nedocházelo ke kontaktu mezi žáky z různých tříd.
— Pokud není z organizačních (personálních) důvodů možné dodržet hodinovou dotaci pro některé vzdělávací oblasti podle ŠVP v homogenních skupinách, stanoví ředitel školy, který vzdělávací obsah nebude po dobu trvání těchto důvodů realizován. Podmínka homogenity skupiny má přednost před ustanovením ŠVP.
— Jsou umožněny prezenční individuální konzultace ve škole (vždy pouze jeden žák a jeden pedagogický pracovník), u kterých může být přítomen zákonný zástupce žáka, a to i pro žáky, kteří jsou v daný čas vzděláváni distančním způsobem. O organizaci konzultací rozhoduje ředitel školy s ohledem na vzdělávací potřeby žáka.
— Žáci i zaměstnanci školy mají povinnost nosit roušky po celou dobu pobytu ve škole (včetně školní družiny a školního klubu). Je-li nezbytné, aby žáci při výuce viděli na ústa učitele, je možné ochranu nosu a úst výjimečně nahradit ochranným štítem, pokud je dodržena vzdálenost alespoň 2 metry od všech osob.
— Vstup třetích osob (mimo žáky a zaměstnance) do prostor školy je obecně možný jen v důvodných případech za přijetí režimových opatření minimalizujících styk s žáky. Příkladem třetích osob mohou být například zákonní zástupci nezletilých dětí a žáků, členové zkušebních komisí, kontrolní orgány (např. ČŠI), pracovníci školského poradenského zařízení, krajské hygienické stanice, osoby zajišťující zásobování, případně další nezbytné služby.
— Je zakázán zpěv a sportovní činnosti při vzdělávání (včetně plavání).
— Za dodržení homogenity skupiny žáků jedné třídy je umožněn provoz školní družiny a školního klubu. Není-li to z personálních důvodů možné, lze do jedné skupiny ve školní družině zařadit žáky jednoho ročníku (nikoliv ve školním klubu).
— Doporučuje se během dne zařadit pobyt žáků na čerstvém vzduchu podle možností školy.
— Za podmínky zachování homogenity skupiny je možné realizovat vzdělávací činnosti ve venkovních prostorách, a to i mimo areál školy.
— Končí činnost škol a školských zařízení určených podle usnesení vlády č. 1109 (péče o děti rodičů vybraných profesí).


24.11.2020 | Mgr. Jakub Velecký