Český jazyk
9. Starší česká literatura, životopis
Dobrý den,
milí žáci, děkuji vám všem, kteří jste mi zaslali vaše domácí práce. Přestože máme již 9. zadání, stále nemám od některých z vás vůbec nic - proto prosím posílejte!!!
Chtěla bych vás ujistit, že rozumím tomu, že pro vás může být samostudium náročné. Snažte se přesto prosím vypracovávat cvičení sami a teprve pro kontrolu vyhledat správné řešení ve výsledcích. Projděte si svá cvičení znovu se správnými výsledky a případné chyby si opravte. Tímto se rovněž učíte a příště stejnou chybu nebudete opakovat.
PONDĚLÍ 11.5. : SLOH
- ŽIVOTOPIS - učebnice str. 139, přečti si, co je životopis a na co bývá používán - modrá tabulka, tabulku pak opiš do sešitu Sloh.
- Přečti si 1a) Životopis Karla IV.
ÚTERÝ 12.5. : MLUVNICE
- Online hodina – úterý 12.5. v 10:00. Připrav si učebnici, sešit procvičování, pracovní sešit 1. díl a psací potřeby. Do mailu ti přijde pozvánka s odkazem, ke kterému se připojíš. Podívej se do školního mailu (synam) nejpozději v 9:55.
- Kontrola výsledků minulých cvičení:
Učebnice str. 55/1
- a) doplněná slova jsou: přibyl, nabít, odbyl, býlí, mlít, blýská, líska, mýlí, mi, píchá, opylují, síra, syt, vyje, víská, vysel, výš, vír.
- b) podmět - přísudek: žák - přibyl, nabít (podmět vyjádřený infinitivem) - je třeba (přísudek jmenný se sponou), Vilém - odbyl, býlí - je plevel, mlynář - bude mlít, blýská se (podmět nelze určit, je to věta jednočlenná), líska - je keř, oříšky - rostou, Dušan - neříká, (on) - se mýlí, ty - půjč, trn - píchá, včely - opylují, síra - je prvek, (já) - nebudu jíst, (já) - jsem syt, Azor - vyje, (ono) - se líbí, maminka - víská, zahradník - vysel, (ty) - vyskoč, vír - se točí.
Uč. str. 55/2 – má být doplněno: vysoko, třpytí, mlýny, ozývá, bydlo, pýcha, syn, mysli.
STŘEDA 13.5.: LITERATURA
Začneme se věnovat počátkům písemnictví v naší zemi. Dnes více psaní, číst budeme příště. Do sešitu Literatura napiš:
STARŠÍ ČESKÁ LITERATURA
- STAROSLOVĚNSKÉ PÍSEMNICTVÍ - počátky psané literatury na našem území - 9. století, souvisí s šířením křesťanství v našich zemích (Velká Morava)
- 863 přichází Konstantin (Cyril) a Metoděj - konali bohoslužby ve staroslověnském jazyce (nejstarší slovanský spisovný jazyk), vytvořili 1. slovanské písmo - hlaholici.
- nejstarší staroslověnské památky náboženské a bohoslužebné:
- Proglas (9. stol.), autor asi Konstantin
- Život Konstantina, Život Metoděje (Panonské legendy)
- OBDOBÍ ZÁPASU DVOU KULTUR
- konec tvorby staroslověnské, počátek latinské – 10. a 11. st.
a) STAROSLOVĚNSKÉ PÍSEMNICTVÍ
- Život svatého Václava (10. st.) - 1. staroslověnská legenda: děj se odehrává v r. 935, kníže Václav byl zavražděn svým bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi
b) LATINSKÉ PÍSEMNICTVÍ
- Život a umučení sv. Václava a babičky jeho sv. Ludmily = Kristiánova legenda (konec 10. st.) - je důležitým pramenem poznání českých dějin
LEGENDA: veršovaný nebo prozaický útvar náboženské středověké epiky, vyprávění o životě, skutcích, zázracích a mučednické smrti světců.
- Kosmas, Kronika česká (12. st.)
- Kosmas (1045 – 1125), vzdělaný děkan svatovítské kapituly, české dějiny od nejstarších dob až do své současnosti, do r. 1125
- 1. dílo kronikářského typu, 1. dějiny národa, psáno latinsky – takto vypadá:
KRONIKA: epický žánr dějepisné literatury, popis společensky důležitých událostí v časovém sledu, patří mezi nejstarší literární památky.
ČTVRTEK 14.5.: MLUVNICE
- Pracovní sešit 1. díl - str. 24/ do chytrého sešitu opiš modré tabulky.
- Pracovní sešit 1. díl - str. 24 - dokonči cvičení 2 (začali jsme v online hodině).
PÁTEK 15.5.: MLUVNICE
- Pracovní sešit 1. díl - str. 25/1 – podtrhni podmět a přísudek, kdo nemá doplněno, doplní.
- Pracovní sešit 1. díl - str. 25/2 – doplň a podtrhni podmět a přísudek.
Kontrola – chytrý sešit a přepsanou mluvnici zkontrolujeme ve škole. Prosím o vyfocení těch stran z pracovního sešitu, sešitu procvičování, slohu a literatury, kam jsi něco psal(a) a zaslání na email kveta.dasevicova@synam.cz (můžeš také použít Messenger nebo WhatsApp) do pátku 15.5. (nebo během víkendu).
Hodně zdaru a pevné zdraví !!!
11.05.2020 | Mgr. Květa Daševičová