Český jazyk
11. Předmět, Starší česká literatura
Dobrý den,
milí žáci, děkuji vám všem, kteří jste mi zaslali vaše domácí práce. Přestože máme již 11. zadání, stále nemám od některých z vás vůbec nic - proto prosím posílejte!!!
Stále nemám od vás všech sloh - líčení a popis přípravy obložených chlebíčků. Také 3. kniha do čtenářáku mi u některých ještě chybí.
Od tohoto týdne budeme mít online hodiny 2x, a to vždy úterý v 10 a čtvrtek v 8:15 hodin. Jedná se o vyučování, které je stejně tak povinné, jako školní docházka. Proto vás žádám, abyste se dopředu omlouvali, pokud víte, že se nemůžete zúčastnit. Pokud se u vás vyskytnout technické problémy a nepůjde se připojit, napište mi to prosím dodatečně také. Omluvím vás z hodin.
PONDĚLÍ 25.5. : MLUVNICE - příprava na online hodinu
Napiš do chytrého sešitu PŘEDMĚT a opiš modrou tabulku prac. seš. 1. díl str. 32.
ÚTERÝ 26.5. : online hodina
Online hodina - v 10:00. Připrav si chytrý sešit, sešit procvičování, pracovní sešit 1. díl a psací potřeby. Do mailu ti přijde pozvánka s odkazem, ke kterému se připojíš. Podívej se do školního mailu (synam) nejpozději v 9:55.
STŘEDA 27.5. : MLUVNICE
Pracovní sešit 1. díl – str. 32, dokonči to, co jsme nestihli v online hodině. Kdo na ní nebyl, vypracuje vše: PS 1. díl 32/1, 2, 3.
ČTVRTEK 28.5. : online hodina
Online hodina - v 8:15. Připrav si sešit procvičování, pracovní sešit 1. díl a psací potřeby. Do mailu ti přijde pozvánka s odkazem, ke kterému se připojíš. Podívej se do školního mailu (synam) nejpozději v 8:10.
PÁTEK 29.5.: LITERATURA
Pokračuj v zápise STARŠÍ ČESKÁ LITERATURA:
3. LITERATURA V NÁRODNÍM JAZYCE
⦁ česká duchovní píseň Svatý Václave (přelom 12. a 13. st.)
1. sloka: Svatý Václave, vévodo české země,
kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha!
Kriste eleison.
- z písně duchovní se stala slavnostní a válečná, později MOTLITBA- vlastenecký prosebný zpěv za celý český národ, funkce hymny (sv. Václav = patron české země)
- přečti si, poslechni: https://www.modlitba.cz/aktuality/svatovaclavsky-choral
⦁ Alexandreis - (přelom 13. a 14. stol.) – rytířský epos (veršovaný), neznámý autor, šlechtic, vlastenec
- oslava makedonského krále Alexandra Velikého, české prostředí, mísí se prvky historické a pohádkové
EPOS = rozsáhlá dějová (epická) veršovaná skladba opěvující hrdinské skutky nebo významné události.
⦁ “Dalimilova” kronika (poč. 14. stol.)
- nejstarší česky psaná veršovaná kronika (přístupnost, obliba), dějiny od příchodu praotce Čecha do r. 1314, autor neznámý - příslušník vlastenecké šlechty, národní zájem (pověst Kníže Oldřich a Božena – kníže Oldřich si má vzít za manželku dceru německého knížete, ale raději si vezme českou selku).
Kontrola – chytrý sešit a přepsanou mluvnici zkontrolujeme ve škole. Prosím o vyfocení těch stran z pracovního sešitu, sešitu procvičování, slohu a literatury, kam jsi něco psal(a) a zaslání na email kveta.dasevicova@synam.cz (můžeš také použít Messenger nebo WhatsApp) do pátku 29.5. (nebo během víkendu).
Nezapomeň na 3. knihu do čtenářského deníku !!!
Hodně zdaru a pevné zdraví !!!
25.05.2020 | Mgr. Květa Daševičová