Český jazyk
12. Příslovečné určení, literatura za Karla IV.
Dobrý den,
milí žáci, děkuji vám všem, kteří jste mi zaslali vaše domácí práce. Přestože máme již 12. zadání, stále nemám od některých z vás vůbec nic - proto prosím posílejte!!!
Stále nemám od vás všech sloh - líčení a popis přípravy obložených chlebíčků. Také 3. kniha do čtenářáku mi u některých ještě chybí.
Také tento týden budeme mít online hodiny 2x, v úterý v 10 a čtvrtek v 8:15 hodin. Jedná se o vyučování, které je stejně tak povinné, jako školní docházka. Proto vás žádám, abyste se dopředu omlouvali, pokud víte, že se nemůžete zúčastnit. Pokud se u vás vyskytnout technické problémy a nepůjde se připojit, napište mi to prosím dodatečně také. Omluvím vás z hodin.
PONDĚLÍ 1.6. : MLUVNICE
Všechno nejlepší ke Dni dětí !!!
Napiš do chytrého sešitu PŘÍSLOVEČNÉ URČENÍ a opiš modrou tabulku prac. seš. 1. díl str. 33.
ÚTERÝ 2.6. : online hodina
Online hodina - v 10:00. Připrav si Chytrý sešit, sešit Procvičování, pracovní sešit 1. díl a psací potřeby. Do mailu ti přijde pozvánka s odkazem, ke kterému se připojíš. Podívej se do školního mailu (synam) nejpozději v 9:55.
STŘEDA 3.6. : MLUVNICE
Pracovní sešit 1. díl – str. 33, 34 - dokonči to, co jsme začali v online hodině. Kdo na ní nebyl, vypracuje vše: PS 1. díl 33/4,5 a 34/6.
ČTVRTEK 4.6. : online hodina
Online hodina - v 8:15. Připrav si Chytrý sešit, sešit Procvičování, pracovní sešit 1. díl a psací potřeby. Do mailu ti přijde pozvánka s odkazem, ke kterému se připojíš. Podívej se do školního mailu (synam) nejpozději v 8:10.
PÁTEK 5.6. : LITERATURA
Pokračuj v zápise STARŠÍ ČESKÁ LITERATURA:
4. LITERATURA ZA VLÁDY KARLA IV. (2. pol. 14. st.)
- rozkvět českého státu (jádro světové říše, styky Prahy s kulturní Evropou)
- vznik pražského arcibiskupství (1344), založení pražské Univerzity Karlovy (1348)
- Vita Caroli - latinsky psaná autobiografie Karla IV. - vzdělaný panovník, uměl číst, psát i mluvit latinsky, francouzsky, italsky, německy a česky. Čítanka 7, str. 79, ukázka: https://drive.google.com/file/d/1cGVfOSXhj8JJvtNkKyEV9K02WiOvUvCD/view?usp=sharing
- převažuje literatura česká: legendy, písně, kroniky (Kronika trojanská - trojská válka, 1. tištěná kniha v Čechách - Plzeň, 1468)
- počátky dramatu: - Mastičkář - zlomek hry, fraška, vznikla na základě náboženské hry o třech Mariích (jdou na trh pro vonné masti, chtějí balzamovat Kristovo tělo), obraz středověkého tržiště zesměšňující pochybné léčitele a poměry ve středověké Praze. FRAŠKA: druh komedie, lidový jazyk, poukazuje na hloupost lidí, zesměšňuje podvodníky
- žákovská poezie - autoři = studenti, Podkoní a žák - spor studenta a panského služebníka o tom, kdo se má lépe, ironie a trpkost; forma dialogu
- satiry Hradeckého rukopisu - poprvé kritika nedostatků světských i církevních, obraz měšťanského života
SATIRA: výsměch, kritika nedostatků a záporných jevů ve společnosti
Kontrola – chytrý sešit a přepsanou mluvnici zkontrolujeme ve škole. Prosím o vyfocení těch stran z pracovního sešitu, sešitu procvičování, slohu a literatury, kam jsi něco psal(a) a zaslání na email kveta.dasevicova@synam.cz (můžeš také použít Messenger nebo WhatsApp) do pátku 5.6. (nebo během víkendu).
Hodně zdaru a pevné zdraví !!!
01.06.2020 | Mgr. Květa Daševičová